Ränna utan fall

Produktfördelar

  • Med sidoinlopp (PA-öppningar), passar för läggning av porös asfalt (PA/2PA)
  • Med integrerad, profilerad EPDM-försegling på utloppssidan för vätsketät dragning ovanifrån
  • Efterföljande tätning av rännfogarna krävs ej
  • Ränna i monolitisk design, ett stycke, utan vidhäftningsfog, naturell
  • Med V-format tvärsnitt
  • Tillverkad i polymerbetong

Produktinformation

  • Rännsystem enligt EN 1433/DIN 19580
  • Nominell storlek 200 mm
  • Belastningsklass D 4001)
  • Lämplig för installation i motorvägar och vägar
  • Typ PA öppning: "platt” (dimensioner 67x25 mm)
  • PA öppning i högra vätskeriktningen (båda sidor kan implementeras)
  • Med optimerad/förstärkt sidovägg på vägsidan
  • Olika användningar möjliga beroende på ändamålet:
    • Höjd för PA öppningar
    • Antal PA öppningar
  • Leveranstider och olika designer vid förfrågan
  • Kontakta vår applikationsingenjör avseende projekt. Vi hjälper gärna till.
DimensionerOPA installationstjocklek [d] (enligt M OPA 2013)TypViktArt.

nr
Nedladdningar
LängdNominell breddBreddHöjdEnkelskiktDubbelskikt
[mm][mm][mm][mm][kg]
986200260340OPA 450.0100,0132730
OPA 500.0100,0132731
OPA 550.0100,0132732
OPA 600.0100,0132733
ZWOPA 700.0100,0132735
ZWOPA 750.0100,0132736
ZWOPA 800.0100,0132737
ZWOPA 850.0100,0132738
ZWOPA 900.0100,0132739
ZWOPA 950.0100,0132740
ZWOPA 1050.0100,0132742
1986200260340OPA 450.0206,0132743
OPA 500.0206,0132744
OPA 550.0206,0132745
OPA 600.0206,0132746
ZWOPA 700.0206,0132748
ZWOPA 800.0206,0132750
ZWOPA 850.0206,0132751
ZWOPA 900.0206,0132752
ZWOPA 950.0206,0132753
ZWOPA 1050.0206,0132755

Gallerkrok

Bild
Passar till
  • Betäckningsgaller
Beskrivning
  • För utlyftning av betäckningsgallren
  • Galvaniserat stål

Polyesterlim

Bild
Passar till
  • För sammanfogning av förgjutet polymerbetongelement
Beskrivning
  • För limning på plats
  • Behållare 0.5 kg
TOP